Chalupa u Magdalenky

Ubytování na Vysočině

NEZAPOMENUTELNÉ VÝLETY A ZÁŽITKY

Velké Dářko

Nejznámějším rybníkem ve Ždárských vrších je Velké Dářko a je vzdáleno jen cca 1,5km od Škrdlovic. Kromě řady rekreačních objektů a kempů tu najdete i jachting klub. Zde si můžete půjčit a vyzkoušet jak jachty, tak např. windsurfing nebo loďky. Největší rybník Českomoravské vrchoviny Velké Dářko se nachází uprostřed lesnaté krajiny Žďárských vrchů. Někdy se mu také říká „moře Vysočiny“. Rybník má rozlohu 206 ha, ale přesto, že je Velké Dářko velké, je dosti mělké – maximální hloubka je 4 m, průměrná hloubka pak činí 1,5 m. Rybník byl založen v 15. století za účelem shromažďování vody na pohon hamrů, pil a mlýnů na horním toku Sázavy. Dnes se rozlehlá vodní hladina Velkého Dářka stala rájem pro příznivce koupání, windsurfingu, yachtingu, ale i projížďkám na loďkách. Okolí láká k turistice, cykloturistice, houbaření a jízdě na koni. Voda v rybníce, který se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce a v rašeliništním území je spíše kyselá, což obecně znamená dispozici k dobré kvalitě vody s omezeným výskytem sinic. Rybník obklopuje nádherná příroda s rozsáhlými lesy a mnoha příležitostmi rekreačního vyžití. Písčité břehy jsou balzámem pro letní osvěžení. Kolem rybníka vede naučná stezka, která seznamuje s historií rybníka a místními zvláštnostmi.

Po břehu vede také cyklostezka, spojující Žďár nad Sázavou a Polničku. Naučná stezka prochází dvěma národními přírodními rezervacemi připomínajícími svým vzhledem severskou tajgu – Dářkem a Radostínským rašeliništěm. Stezka měří 12 km a má 15 zastavení. Nejvhodnějšími nástupními místy jsou Škrdlovice, Karlov nebo Radostín.

 

Vagón Polnička

Přírodní dětský areál se nachází asi 4,6km od Škrdlovic, na okraji obce Polnička. Areál je situován v přírodním prostřední Stříbrného rybníka, místních luk a lesů. Salón Expres je vyhledáván turisty a cykloturisty, kteří ho využívají jako možnost občerstvení, relaxace nebo přímo cíle výletu. Pro tyto návštěvníky je výborně dostupný na frekventované cykloturistické trase, která kopíruje červenou turistickou značku vedoucí z obce Polnička na hráz Velkého Dářka. Pro návštěvníky, kteří přijedou autem nebo na motocyklu je připraveno bezplatné parkoviště. Největší atrakcí je dětský vláček, který jede po 300 m dlouhé úzkokolejné železnici při minimálním počtu 10 osob. Vláček projíždí tunýlkem a míjí klece s ptáky, andulkami, morčátky a kamerunskými kozami, které mečí na pozdrav. Po třech kolech zajíždí do nádražíčka. Rodiče se mezitím mohou ve venkovní restauraci občerstvit a ochutnat chuťovky k pivu, popř. poobědvat. Tento areál v současné době má rozlohu 15000 metrů čtverečních, kde děti jezdí na čtyřkolkách, buggině nebo v elektrických autíčkách. Přírodní rybníček v areálu je využit k jízdě elektrickými lodičkami pro malé i velké. Více zde.

 

Strašidelný zámek Draxmoor, Dolní Rožínka 5

Strašidelný zámek se nachází 35km od Škrdlovic. Budova historické sýpky ze 17. století je proměněná na stylový strašidelný zámek. Čekají na Vás tři rozsáhlá patra se strašidelně-fantastickou expozicí, 3D kino, strašidelný výtaha zcela nové zámecké nádvoří s pohádkovými domečky na kuřích nožkách, soškami pohádkových postaviček a skákacím hradem. Již když se přibližujete ke Strašidelnému zámku Draxmoor, přejede vám mráz po zádech při poslechu hrozivého smíchu čarodějnice, která Draxmoor ovládá. To ovšem ještě není nic proti tomu, co na vás čeká po vstupu do temného interiéru. Všude se to hemží strašidly. Potkáte čarodějnici, kostlivce, čaroděje, prince začarovaného v žabáka, draka, rytíře a další monstra, která zámek obývají. Z každého rohu se ozývají děsivé zvuky. Chřestění kostlivců vybízí k panickému útěku a ječení ježibab se zařezává do morku kostí. Více zde.

 

Westernové městečko Šiklův Mlýn

Nachází se u obce Zvole a je vzdáleno asi 35km od Škrdlovic. Je to největší přírodní zábavní areál v ČR. Nachází se zde rodeo aréna, přírodní amfiteátr, vlastní městečko s bankou, nočními podniky, stanicí šerifa, ale také s kostelíkem a hřbitovem, řada stylových restaurací a barů (př. Bar u hrobníka), městečkem projíždí také Union Pacifik a kousek od městečka se nachází území s indiánskou vesničkou. Nedílnou součástí Westernového městečka jsou zvířata. Najdete je na každém kroku od stáda dobytku pasoucího se na rozlehlých pastvin. Více zde.

 

Pilák

Jedná se o vodní dílo na horním toku Sázavy vybudované v roce 1962 v profilu hráze původního rybníka Pilský nad Žďárem nad Sázavou. Původním účelem nádrže bylo zásobování rozvíjejícího strojírenského průmyslu a napájení sádek Kinského rybářství s.r.o. Plocha má travnatou pláž, která je pravidelně udržována. K dispozici jsou venkovní plochy a toalety. Dno od pláže je písčité, postupně se svažující. K dispozici je volejbalové hřiště, půjčovna loděk, sportovního náčiní a jízdních kol, která lze využít na jízdu po cyklostezce směrem k obci Polnička. Moderní rekreační areál u Pilské nádrže byl vybudován v letech 2013 až 2014 na ploše 5 hektarů celkovým nákladem 27 mil.Kč v rámci projektu „Žďárský Santiniho okruh za poznáním a aktivním vyžitím – Příměstská rekreační oblast Pilská nádrž“. Rekreační areál je zasazen do krásného přírodního prostředí ohraničeného lesem chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v srdci Českomoravské vysočiny a poskytuje návštěvníkům všech věkových kategorií nepřeberné množství sportovních a rekreačních aktivit. Pilská nádrž (57 ha) je využívána k rybolovu a koupání a okolí láká cykloturisty, pěší turisty a houbaře.

Jsou pro vás připraveny čtyři trasy Nordic walking od 2,1 do 8,3 km (fialová, oranžová, červená a modrá trasa), které začínají i končí v rekreačním areálu Pilák. Trasy si samozřejmě můžete projít i bez walkingových holí, nebo si je zapůjčit v půjčovně. V současné době jsou k zapůjčení také inline brusle včetně ochranných pomůcek a nově paddleboardy. Pilská nádrž leží v bezprostřední blízkosti Žďáru nad Sázavou. Při výjezdu z města směrem na Škrdlovice se odbočí vlevo ze silnice I/37. K dispozici je kapacitně dostačující parkoviště. Vzdálenost ze Škrdlovic je 5,5km.