Chalupa u Magdalenky

Ubytování na Vysočině

AKTIVITY V ZIMĚ

V zimě jsou v okolí Žďáru nad Sázavou udržovány běžecké okruhy: Žďárský, Hamerský, Losenický, Polničský a Škrdlovický, dále pak trasy na Sklené a Nové Veselí. Všechny okruhy jsou propojeny a vy můžete začít běhat na lyžích přímo ve Škrdlovicích a přes Polničský okruh se dostanete až na okruh Žďárský. Více na ski Žďársko.

Žďárský okruh

Žďárský okruh je základním okruhem udržovaných běžeckých tras v lyžařském regionu Žďársko. Začátek i konec výletu je ve skiareálu Martina Koukala u Pilské nádrže. Přes Řádkovu louku, kde bývají nejlepší podmínky pro lyžování z celé trasy, pojedeme podél lesa k rybníku Mikšovec a dále přes tzv. Dolinky k odbočce na Hamerský okruh. Pak pokračujeme otevřenou krajinou nedaleko rybníka Dívka, stočíme se doleva a pokračujeme k Mamlasovi. Je to vyhlídkové místo nedaleko města, kde stojí betonová skulptura hlavy Mamlase a nabízí krásný pohled na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře i celé město. Odtud se vydáme směrem k městu, k místní části Klafar. Stočíme se doleva, pak pořád kolem města přes Bouchalky a rybník Jordánek se vrátíme do výchozího místa.

Vzdálenosti: Stanoviště č. 1 – Skiareál Martina Koukala (0 km) – Stanoviště č. 2 – odbočka Račín (3,6 km) – Stanoviště č.3 – odbočka Hamerský okruh (4,4 km) – Stanoviště č. 14 – Žďár nad Sázavou – Klafar (6,8) – Stanoviště č. 1 – Skiareál Martina Koukala (12 km)
Úprava stopy: rolba (klasický styl, bruslení)
Značení trasy: informační cedule s mapou
Výchozí místo: Žďár nad Sázavou – Skiareál Martina Koukala
Cílové místo: Žďár nad Sázavou – Skiareál Martina Koukala
Terén: louky, pole
Převýšení: 68 m

Zajímavosti na trase a v okolí: 
Město Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO), Zámek Kinských s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, Tvrz – regionální muzeum, Stará radnice na náměstí Republiky, barokní most, naučná stezka okolo Zelené hory, Pilská nádrž


Sjezdovky

http://www.skiharusak.cz/

cca 20km